Tenores di Bitti Mialinu Pira cantano al festival polifonico BYLISFONIA di Fier in Albania (24-25 Maggio 2008)

 

 

Bylisi, skena e polifonisė sė Ballkanit

Pas dy vitesh, Bylisfonia rikthehet nė qytetin antik tė Bylisit pėr tė rindėrtuar suksesin e Bylisfonia 2006. Nė fundjavėn, 24-25 maj 2008, Yzeri Llanaj, President i Shoqatės Kulturore- Artistike “Polifonia Shqiptare” dhe drejtori ekzekutiv i festivalit ka nderin tė prezantojė Bylisfonia 2008. Ky edicion i dytė i Bylisfonisė do t’i marrė spektatorėt nė botėn tėrheqėse tė muzikės polifonike, shqiptare dhe ndėrkombėtare, duke u ndėrthurur nė njė kontekst historik shqiptar.

Pikasur ėshtė Kiva, specialistė tė harmonisė overtone nga Vankuveri, Kanada, e cila kanė performuar solo dhe me artistė tė tjerė rreth botės, pėrfshirė turin e ‘94-’95 tė grupit “Crash Test Dummies”. Zėri i saj ėshtė pėrshkruar si “i njė bote tjetėr”, dhe qė “shėron dhe ekzalton pulsin e zemrės se botės”.

Artistė tė tjerė pjesėmarrės janė Tenores di Bitti “Mialinu Piru”, Sardenja, Itali, tė cilėt kanė performuar nė Evropė, Kanada dhe Brazil. Ato kanė dhėnė shfaqje gjithashtu me Japan dhe tek Koncerti i Krishtlindjeve tė Papės nė 2001, dhe kėndojnė nė njė stil i cili ėshtė i deklaruar nga UNESCO si kryevepėr e trashėgimisė gojore tė humanizmit. Nga Bullgaria, grupi “Slavei”, do marrė pjesė gjithashtu nė Bylisfonia, me katėr solistė nga ansambli i Philip Koutev, njė nga kompozitorėt mė me influence nė shekullin e 20-tė nė Bullgari. Pėrfaqėsues tė Maqedonisė do jetė grupi “Valėt e Liqenit”. Grupe nga Greqia dhe Maqedonia do marrin pjesė gjithashtu.

Nė krah tė kėtyre grupeve ndėrkombėtare, 12 grupe do pėrfaqėsojnė Shqipėrinė, duke pėrmendur disa prej tyre, si grupi nga Korēa, Ēamėria, Dukati, Mallakastra, Fieri, Gjirokastra, grupi “Bashkimi” nga Tirana, dhe Fėmijėt e Kutės.

Gjatė kėtij festivali nė Bylis, do ketė mundėsi pėr t’u takuar dhe pėrshėndetur me artistėt dhe tė ftuar tė tjerė, gjatė gjithė fundjavės. Atje do ketė gjithashtu arkeologjistė shqiptarė, francezė dhe kanadezė qė punojnė nė qytetin antik duke investiguar, gėrmuar dhe restauruar si marrėveshje e misionit shqiptaro-francez qė ka filluar qė nė 1999.

Shoqata Kulturore Artistike “Polifonia Shqiptare” ėshtė formuar nė 1996 nga artistė tė njohur shqiptar, si p.sh., Kadri Roshi “Nderi i Kombit”, Luftar Paja “Artist i Popullit, Mjeshtri i Madh, Prof. Birēe Hasko, artisti i merituar, Lazer Filipi, prof. Dr. Fatmir Hysi, artisti i merituar, Roland Cene, si dhe presidenti z. Yzeir Llanaj. Qė para formimit tė shoqatės, artistėt e kėsaj shoqate kanė marrė pjesė nė aktivitete dhe performanca nė tė gjithė Shqipėrinė, si dhe nė Itali, Francė, Rumani dhe Greqi.

Polifonia, shoqėruesja e pamoshė e jetės ka pritur dhe pėrcjellė legjendat e njerėzimit dhe ngelet ruajtėsi i sė shkuarės sonė. Rikthimi nė Bylis pėrfaqėson rikthim nė shtėpi tė muzikės polifonike.

Festivali ndėrkombėtar polifonik Bylisfonia do tė mbahet mė 24-25 maj, ku hyrja do tė jetė falas pėr tė gjithė. 

FESTIVALI I II NDERKOMBETAR I POLIFONISE

BYLIS 24-25 MAJ 2008

 

Orari :

 

24 Maj, 2008; Ora 18:00- 22:00
25 Maj, 2008; Ora 10:00- 13:00 dhe 18:00-22:00.

 

 

Grupet pjesmarrese:

 

Te huaja:

 1. Kiva- Kanada;
 2. Slavei- Bullgari;
 3. Tenoress di Bitti- Sardenja; 
 4. Grupe Greke,
 5. Maqedonas "Vales e Liqenit"
 6. Mali i Zi.

 

 

  Vendase

 1. Grupi Polifonik Korce
 2. Grupi Polifonik i Femijeve Kute
 3. Grupi Polifonik “Jonianet”
 4. Grupi Polifonik Vranishtit, Vlore
 5. Grupi Polifonik Cameri
 6. Grupi Polifonik Dukati, Vlore
 7. Grupi Polifonik Mallakaster
 8. Grupi Polifonik i Shoqates Polifonia
 9. Grupi Polifonik Fier

 


GALLERIA FOTOGRAFICA

 

 


Tenores di Bitti Mialinu Pira cantano al festival polifonico BYLISFONIA di Fier in Albania (24-25 Maggio 2008)


Tenores di Bitti Mialinu Pira cantano al festival polifonico BYLISFONIA di Fier in Albania (24-25 Maggio 2008)


Tenores di Bitti Mialinu Pira cantano al festival polifonico BYLISFONIA di Fier in Albania (24-25 Maggio 2008)


Tenores di Bitti Mialinu Pira cantano al festival polifonico BYLISFONIA di Fier in Albania (24-25 Maggio 2008)


Tenores di Bitti Mialinu Pira cantano al festival polifonico BYLISFONIA di Fier in Albania (24-25 Maggio 2008)